طبقه بندی ماشین آلات راه سازی و ساختمانی

در انگلدوزر، زاویه چرخش در صفحه قائم حدود 30 الی 40 درجه است. همچنین به بلدوزر چرخ لاستیکی مفصل دار و کمرشکن نیز گویند که این مفصل باعث زیاد شدن قدرت مانور ماشین می شود.

موارد استفاده از بلدوزر، زاویه چرخش در صفحه قائم حدود 30 الی 40 درجه است. همچنین به بلدوزر چرخ لاستیکی مفصل دار کمرشکن نیز می گویند که این مفصل باعث زیاد شدن قدرت مانور ماشین می شود.

موارد استفاده بلدوزر ها عبارتند از:

1-      تسطیح زمین و پاکسازی آنها از بوته و کنده های درخت.

2-      جابجاکردن توده خاک به صورت فشار دادن آن تا مسافتی حدود 300 فوت (91.44 m) (توضیح اینکه حدوداً حداکثر فاصله حمل توسط بلدوزر را 90 متر در نظر می گیرند)

3-      ایجاد راههای اولیه در کوهستانها و زمینهای سنگلاخی

4-      کمک و فشار دادن به اسکریپها

5-      پخش کردن خاک در خاکریزها

6-      پشته کردن خاک در کنار نهرهای ایجاد شده

7-      تسطیح و پاکسازی بقایای مانده از عملیات ساختمانی

8-      نگهداری راههای موقت خاکی

9-      پاکسازی محل گودال قرضه و گودالهای کف معادن

انواع تیغه های بلدزورها

1-      تیغه مستقیم

2-      تیغه یونیور سال

3-      تیغه کوشن

4-      تیغهV شکل

5-      تیغه آنگلدوزر

لودر

اصولاً لودر یا بیل بار کن یکی از مهمترین ماشین آلات ساختمانی می باشد که در انواع مختلفی طراحی و ساخته می شود. این ماشین از نظر شکل ظاهری به لودر معمولی، لودر معدن، آرم لودر (Arm liader) و اورهد لودر (overhead liader) تقسیم بندی می شود که به طور کلی در دو نوع چرخ لاستیکی و چرخ زنجیری که هر دو آنها به صورت هیدرولیکی کار می کنند ساخته شده است. همچنین لودر دارای جامهای مختلفی از قبیل: جامهای معمولی، جام سنگ گیر – جام سنگ گیر – جام کنده گیر – جام پوشال گیر و جام مواد سبک دانه و جام همه کاره است که هر کدام برای کار مشخص ساخته شده اند. همچنین دو نوع جام یکپارچه و چند پارچه وجود دارد که نوع چند پارچه آن دارای انعطاف پذیری بیشتری بوده می تواند مانند کلامشان جهت خاک برداری قائم مورد مورد استفاده قرار گیرد. همچنین نوع دیگری از جام وجود دارد که می تواند عمل تخلیه را از پهلو انجام دهد.

کامیون

کامیون معمولترین روش برای حمل و نقل مواد خاکی است و با انعطاف پذیری زیاد بین پروژه ها سفر می کند و دارای نوع کمپرسی که مخصوص حرکت در جاده و خارج جاده است ساخته می شود که انواع مخصوص خارج از جاده دارای ابعاد بزرگتر و ظرفیتهای چند صد تنی است.

اصولاً تریلیهای مخصوص حمل خاک از واکن مخصوص حمل خاک به علاوه یک تراکتور یا کامیون تشکیل می شود و مواد حاصل حمل شده در آنها اصولاً از عقب یا کف یا از پهلو تخلیه شده در محل تخلیه کاربرد دارد.

مانند پهن کردن شن در لایه های اساس و زیر اساس میزان بار کامیون یا بار مجاز کامیون به مسائل زیر بستگی دارد:

1-      ظرفیت افقی خاک

2-      ظرفیت کود شده خاک

3-      ظرفیت اندازه گیری شده در کارخانه ساخت ماشین

باید به اندازه ماشینها، بار گیری انجام شو تا از فرسودگی و قدرت مانورشان کاسته نشور در ضمن می توان با اضافه کردن تخته هایی در بالا طرفیت باربند را اضافه کرد.

سیکل حمل مواد به وسیله کامپیون شامل دو سیکل ثابت و متغیر است.

سیکل ثابت: مدت زمان لازم برای بارگیری، حمل، تخلیه، بازگشت، مدت زمان لازم برای نوبت مجدد کامیون.

سیکل متغیر: بستگی به نوع و سرعت کامیون دارد که در کامیونهای مختلف متفاوت است.

گریدر

گریدر موتور دار اصولاً برای تنظیم شیب – شکل دادن شیبها و تسطیح دامنه خاکریزها و خاک برداریها – کندن جوی و مخلوط کردن و پراکندن مخلوط خاک و مواد قیری به کار می رود. از این ماشین در راه سازی و عملیات ساختمان نیز استفاده می شود. همچنین برای برف روبی و برداشتن لایه های سست سطح زمین (پاکسازی زمین) نیز کاربرد دارد. در ضمن با دقت در عملیات گریدر   می توان مقدار قابل ملاحظه ای از هزینه پروژه ها را کم کرد.

اصولاً عمل خاکبرداری از قسمتهای بلند و خاکریزی در گودالها را عمل بالانس (تعادل) گویند و شکل بندی و تنظیم نهایی هر لایه از راه راه عملیات اصلاح گویند.

حداکثر تلرانسها یا رواداریهای قسمتهای مختلف راه که توسط گریدر تنظیم   می شود عبارتند از:

Subgrade  (سابگرید) 8-4mm در متر

Sub base (زیر اساس)4-2mm در متر

Base (اساس)1mm در متر

در رویه رواداری mm در متر

که البته این مقادیر در مورد فرودگاهها و شاهراهها کمتر هم خواهد شد .

توضیح اینکه:

 مقدار خطای مجاز قابل قبول در راه سازی را تولرانس یا رواداری گویند.اصولاً اگر در نگهداری و حفاظت جاده ای از گریدر استفاده و در بالا بردن تولید و کم کردن هزینه تأثیر به سزایی دارد و این میزان ازدیاد تولید تا 20% هم می تواند باشد.

انواع غلتکها

اصولاً غلتکها وسیله ای برای متراکم کردن مصالح خاکی و سنگی هستند که از چهار پارامتر وزن استاتیکی – ضربه – ارتعاش و کنترل برای کوبیدن خاک استفاده می کنند که وجود این پارامترها بستگی به نوع غلتک دارد. تمام ماشین آلات متراکم کننده وزن استاتیکی دارند و بهترین ماشین برای تراکم یک خاک بخصوص ماشینی است که از تغییر محل جانبی خاک در اثر تراکم جلوگیری می کند و تغییر حرکت جانبی را به صورت تغییر حرکت عمودی در بیاورد.

نیروهای ضربه و ارتعاش دارای شکل نیرویی مشخص و مثل هم هستند و فقط فرق آنها در تعداد تواتر آنهاست که در ضربه تعداد تواتر 10 ضربه در ثانیه و در ارتعاش تعداد تواتر 80 ضربه در ثانیه است. همچنین پارامتر ارتعاش در مورد خاکهای غیر چسبنده از تأثیر بسیار زیادی برخوردار است.

انواع غلتکها

1-      پارچه بزی یا زایده دار

2-      با چرخ فولادی صاف

3-      غلتک پنوماتی

4-      غلتکهای لرزنده

/ 11 نظر / 142 بازدید
نمایش نظرات قبلی
احسان محمدی

این قسمت ج لندرور که گفتی محمد منو برد به خاطرات بچگی هام پدرم لندرور داشت میشه گفت جزء ماشین الات سنگین زورش خیلی زیاد

محمد امین

قابل شما رو نداشت. تاریخ انتخاب واحد رو می دونی ؟ واسه بانک تجارت چقدر باید بریزی ؟ شماره حسابشم اگه بزاری که خیلی دمت گرمه داش احسان

احسان محمدی

محمد جان تاریخ 28 تا 31 شهریور 200000 باید بریزی ولی شماره حساب عوض شده که شرمنده ندارم شماره حساب جدیدشو ضمنا نمرات سازمانها بالا خره اعلام شد

محمد امین

آقا همه نمره ها اینقدر پایینه ؟ اطلاَ نمره من قابل قبول نیست . حتی فکرشم نمی کردم این همه پایین بده (14)

محمد امین

هر کی شماره ای از مهدس ذاکری داره واسم بفرسته تا بهش بزنگم دست آقا احسان و همه حامیاش درد نکنه

احسان محمدی

سلام محمد جان شماره ذاکرو مسعود گودرز داره ازش بگیر نمره هااکثرا پایینه منم 17 شدم

محمد امین

به هر کی دست رسی داری بگو هر کی 000/200 هزار تومن پرداخت کرده می تونه انتخاب واحد کنه من امروز انتخاب واحد کردم ولی فعلا تکلیف ترافیکم مشخص نی

سایت باریار

http://www.baryar.ir باریار - مرجع نیازمندی و آگهی حمل و نقل بار و کالا و خرید و فروش و اجاره کامیون، کمپرسی، کشنده، تریلی، لیفتراک، لودر، بیل مکانیکی، بلدوزر و انواع ماشین آلات راهسازی و عمرانی و صنایع و خدمات وابسته http://www.baryar.ir

احسان محمدی

من به همه گفتم برو محمد با رشته های دیگه بگیر نمیشه؟

مهناز

سلام... منیه متن درباره انواع اسکریپر رایج در ایران و جهان و قیمت ها در ایران و جهان نیاز دارم... میتونید به من کمکی کنید...لطفا زود جواب دهید چون خیلی زود احتیاج دارم...