کیش و فلسفه زرتشت

... بنابر این تنها می ‌توان گفت که در گذشته گروهی از پژوهشگران بر این باور بودند که زرتشت در حدود شش ‌سد تا هزار سال پیش از زادروز مسیح می‌زیسته ولی اکنون پژوهشگران دیگر زمان زندگی او را تا چهار هزار سال پیش از زاد روز مسیح گمان می ‌زنند.

زادگاه و جایگاه زندگی زرتشت هم چندان آشکار نیست، ولی گروهی از تاریخ نویسان بر این گمانند که او در یکی از شهرهای خراسان مانند نیشابور و یا هرات و بلخ زندگی می ‌کرده است. از گات‌ها که تنها بازمانده از سرودهای زرتشت است چنین برآورد می‌شود که او چون مورد پیگرد روحانیان و سوداگران دینی همزمان خود قرار گرفت، بناچار از زادگاه خود گریخت و به یکی از فرمانروایان آن زمان بنام گشتاسپ پناه برد و پس از چندی او توانست گشتاسب را هم به یکتاپرستی راهنمایی کند.

چرا زرتشت در برابر باورها و رسوم دین همزمان خود میترا شورش کرد و بدین وسیله فلسفه خود را به آگاهی مردم رسانید؟

در سنگ ‌نبشته‌های داریوش بزرگ که اندیشه زرتشتی داشته، اشاره شده که او “اهورامزدا” را آفریننده زمین و آسمان شناخته و ستایش می‌کند.

" اهورامزدا"

که آسمان را آفرید، زمین را آفرید، انسان را آفرید، نعمت را برای انسانها آفرید.

به داریوش شاه فرمانروایی سرزمینی را بخشید که بزرگ است،و دارای انسانها و اسبهای نیکوست" 

 همچنین بنا به گواهی هردوت تاریخ نویس یونانی کتاب 1 بند 131، کیش ایرانیان در آن زمان یکتاپرستی بوده و آنها بت پرستی را نکوهش می ‌کرده‌اند. بدین گونه انگیزه شورش زرتشت در برابر دین میترا که پیش از او دین ایرانیان بوده روشن است. زیرا در دین میترا به وجود پروردگار، پی نبرده بودند و همچنین از غربانی کردن حیوانات که در دین میترا رسم بود بیزار بود و از سوی دیگر او نوشیدن نوشابه مخدر و کرخ کننده “هااوما” که انسان را از اندیشه نیک باز می‌دارد و بین پیروان دین میترا مرسوم بود، کاری ناپسند می‌دانست. به این فرنود زرتشت با فلسفه و آئین خود به مبارزه با دین میترا برخاست.

در ادامه خواهید خواند ...

پایه‌های کیش زرتشت

/ 2 نظر / 15 بازدید
احسان

بسیار لذت بردیم ازین مطلب

پرتال جامع اطلاعات تخصصی صنعت حمل ونقل

از کلیه متخصصان و علاقمندان به صنعت حمل ونقل دعوت به عمل می آید تا به جمع خانواده بزرگ پرتال جامع اطلاعات تخصصی صنعت حمل ونقل بپیوندند و با ارسال مقالات و نظرات خود در این پرتال مشارکت نمایند لینک ثبت نام http://www.iranway.com/fa/user/register درباره پرتال بیشتر بدانید http://www.iranway.com/fa/about منتظر حضور گرم شما هستیم