مهندسی حمل و نقل
 
قالب وبلاگ

دو ویژگى عمده ماحتوى بارنامه عبارت است از دلالت بر رسید کالا و سند مالکیت کالا. از نظر شکلى بارنامه حاوى مشخصات کالا، بنادر بارگیرى و تخلیه و موارد دیگرى است که ایجاب مى‌نماید براى صدور بارنامه اقداماتى قبل از بارگیری، در حین بارگیرى کالا بر روى کشتى و بعد از آن صورت گیرد.

   ◊ اقدامات بعد از بارگیری

   ◊ اقدامات در مرحله بارگیری کالا

   ◊ اقدامات قبل از بارگیری کالا

  اقدامات بعد از بارگیرى

۱. پس از اتمام بارگیری، کلیه مدارک مربوط به آن از جمله اوراق بارشمارى و رسید فرمانده یا افسر اول کشتى که اصطلاحاً Mate Receipt نامیده مى‌شود مورد رسیدگى قرار مى‌گیرد.

۲. اوراق بارشمارى با دستور حمل و سایر اظهارات کتبى صاحب کالا به دقت انطباق داده مى‌شود تا در صورت وجود مغایرت مراتب در اسنادى که بعداً صادر مى‌شود (به ویژه بارنامه) قید مى‌گردد.

۳. تنظیم فهرست کل کالا یا مانیفیست Manifest که بر مبناء اوراق بارشماری، رسید افسر اول کشتى و دستور حمل کتبى تنظیم مى‌شود.

۴. تکمیل فرم بارنامه - با بررسى و تطبیق اسناد و مدارک فوق متصدى تنظیم بارنامه فرم مخصوص بارنامه را تکمیل و با قید شماره ردیف فهرست کل بار در محل شماره بارنامه نسبت به تعیین شماره بارنامه اقدام مى‌کند.

۵. پس از تکمیل بارنامه، فرمانده کشتى آن را مهر و امضاء مى‌کند و بارنامه صادر و معتبر خواهد بود.

با توجه به اینکه متصدى حمل و نقل اعم است از مؤسسه حمل و فرمانده کشتى و چون اخذ امضاء کشتى براى صاحبان کالا موجب بروز مشکلاتى مى‌گردد، شخص مسؤول در مؤسسه حمل و نقل (کشتیرانى با مؤسسه حمل و نقل) نسبت به امضاء بارنامه و ممهور نمودن آن اقدام مى‌کند....


اقدامات در مرحله بارگیرى کالا

۱. فراهم نمودن وسایل و نیروى انسانى مناسب جهت عملیات بارگیرى که در بنادر مختلف با توجه به مقررات آنها متفاوت است.

۲. بارشمارى کالا در زمان بارگیرى Tallying: این اقدام اساسى‌ترین رکن تحویل و تحول کالا را با متصدى حمل و نقل تشکیل مى‌دهد. زیرا علاوه بر آن که تبادل اوراق بارشماری، رسید مقدماتى تحویل و تحول کالا مى‌باشد، بارشمارى و بارنویسى موجب مى‌گردد چنان‌چه عیوب ظاهرى در بسته‌بندى و وضعیت کالا وجود داشته باشد یا در تعداد آن مغایرتى باشد مشخص گردد. در اسناد بعدى (بارنامه، رسید فرمانده) قید شود.

۳. بارچینى کالا در محل مناسب تعیین شده در کشتى که آن هم با توجه به شرایط قرارداد حمل به عهده طرفى است که توافق شده است.

 

اقدامات قبل از بارگیرى کالا

۱. توافق جهت حمل کالا بین صاحب کالا و متصدى حمل و نقل (قراردادحمل)

۲. دستور حمل کتبى فرستنده کالا Shipping Order.

این دستور باید حاوى کلیه اطلاعات مربوط به بار، مقصد، گیرنده و فرستنده باشد.

۳. اسناد و مدارک و گواهى‌نامه‌هاى لازم طبق عرف محلى مبنى بر مجاز بودن حمل کالا (از قبیل جواز گمرک و غیره که باید توسط فرستنده کالا ارائه شود).

۴. تحویل کالا به متصدى حمل و نقل با توجه به شرایط حمل مى‌تواند توافق بین خریدار و فروشنده باشد که عمدتاً عبارتند از:

۴.۱. Full Liner Terms حمل کالا و عملیات تخلیه و بارگیرى به عهده متصدى حمل مى‌باشد. در این حالت صاحب کالا، آن را در محل رسید انبار یا رسید فرمانده دریافت مى‌کند.

۴.۲. Free in - Liner out عملیات بارگیرى به عهده صاحب کالا و تخلیه آن به عهده حمل‌کننده است. در این حالت، صاحب کالا با تحویل آن برروى کشتى رسید فرمانده دریافت مى‌کند.

۴.۳. Liner in - Free out عملیات بارگیرى به عهده متصدى حمل و تخلیه آن به عهده صاحب کالا است. در این حالت با تحویل کالا در محل مورد توافق رسید لازم به صاحب کالا داده مى‌شود.

۴.۴. Free in - Free out عملیات تخلیه و بارگیرى در بنادر مبداء و مقصد به عهده صاحب کالا مى‌باشد.

۴.۵. Stowage بارچینى و باربندى کالا در کشتی.

[ ۱۳٩٠/٧/۱۱ ] [ ۱٠:۱٥ ‎ق.ظ ] [ محمد امین صلاحی ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

اینجانب احسان محمدی دانشجوی رشته حمل و نقل و ترافیک شهری به وبلاگم خوش آمدید.
صفحات دیگر
امکانات وب
  • بازیچه
  • بک لینک
  • کارت شارژ همراه اول