مهندسی حمل و نقل
 
قالب وبلاگ

[ ۱۳٩٢/۱/۱٦ ] [ ۱:٢٥ ‎ب.ظ ] [ احسان محمدی ]

ادامه ...

اکنون کوشش می ‌کنیم که این فرهنگ کهنسال را بازگو کنیم تا سرشت راستین فلسفه و کیش زرتشت روشنی گرفته و از پیش‌داوری‌های نادرست، کینه ‌توزانه و بی ‌پایه نسبت به کیشی که بن ‌مایه تمدن ایرانیان باستان بوده، کاسته شود.

 

آیا نخستین یکتا‌شناسی که در تاریخ از آن یاد شده فلسفه است یا دین؟

پاسخ به این پرسش آسان است. چون با اندکی کنکاش در آئین زرتشت می ‌توان دریافت که این اندیشمند، هیچ‌گاه خود را با کارمایه جهان برین پیوند نداد. او هیچگاه به خود فرنام پیامبری نبسته و هیچگاه وانمود نکرده است که با پروردگاری که پهنه کهکشان‌هایش بیش از20 میلیارد (20 هزار میلیون) سال نوری است نشست و برخاست داشته و یا به گونة ویژه‌ای با او پیوند داشته است. برای اینکه تا اندازه‌ای به بزرگی کهکشان‌ها پی ببریم باید به این نکته اشاره کنیم که ذره نور در هر ثانیه 300 هزارکیلومتر، بیش از هفت بار دور کره زمین را میپیماید. بنا براین مسافتی راکه  ذره نوری دریک سال می ‌پیماید از پندار آدمی بیرون است.

از سوی دیگر برای شمارش عدد 20 میلیارد، دستگاهی مورد نیاز است که بیش از 500 سال به گونه پی در پی به شمارش بپردازد.

زرتشت هیچ ‌گاه به پیروانش فرمان نمی‌دهد، بلکه او رهنمود می‌کند که هر کس با خرد خود بسنجد تا از این راه به کردار نیک دست یابد و همچنین به آفریدگاری پی ببرد که جهان هستی را آفریده. بنابر این می ‌توان گفت که اگر پیامبردستیار پروردگار است، پس زرتشت نه پیامبر بود و نه اینکه اندیشه و آئین او را می‌توان “دین” نامید، بلکه زرتشت آموزگار اندیشمندی بوده است که به یاری خرد خویش به وجود آفرید گار پی برده و از زبان پاک و راست گویش از نشست و برخاست و همچنین از پیام‌ آوردن از پروردگار سخنی نگفته است.

گاتاها  سرود چهارم (31) بند 8

ای خداوند جان و خرد،

هنگامیکه با اندیشه خود تورا سرآغاز و سرانجام هستی شناختم.

با دیده خرد  تورا دریافتم.

براستی تویی آفریدگار جهان هستی

وتویی سرچشمه اندیشه نیک

زمان و جایگاه زیست زرتشت

در باره زمان و جایگاه زیست زرتشت، به سبب از بین رفتن نوشتارهای وابسته به آن به ویژه پس از تازش اسکندر مقدونی و تازیان و از بین بردن نسکخانه‌های (کتابخانه‌های) ایرانیان استوارنامة بایسته‌ای در دسترس نداریم که بر پایة آن به بازگویی از زمان و جایگاه زیست زرتشت بپردازیم....


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/۱/۱٥ ] [ ۱٢:٠۱ ‎ب.ظ ] [ محمد امین صلاحی ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

اینجانب احسان محمدی دانشجوی رشته حمل و نقل و ترافیک شهری به وبلاگم خوش آمدید.
صفحات دیگر
امکانات وب
  • بازیچه
  • بک لینک
  • کارت شارژ همراه اول